Merch

Merch je oblíbená zkratka pro reklamní předměty zobrazující logo a stylové prvky kapely. Pokud se příznivce rozhodne podpořit svou oblíbenou kapelu, nakoupí vydaná alba a také nějaký ten merch. Ať už se jedná o tričko, mikinu, čepici či nášivku. Své kapele dáte příjemně vydělat a můžete tak svého oblíbeného interpreta podpořit. V posledních letech důležitost prodeje merche stoupá. To hlavně z důvodu, že tradičně silné prodeje klasických hudebních nosičů dlouhodobě upadají. V kapelách tedy musí chybějící příjmy vydělat jinak.

Dnešní situace ukazuje, že honoráře z vystoupení jsou sice stále hlavní složkou příjmu kapel. Ale doplnění jiného než hudebního zboží, může skupině významně příjmy diverzifikovat. Prodejem merche lze přežít i náročné uzavření veřejného vystupování.

Nelze se tedy divit, že se již ani kapely, kterým to dříve nebylo pochuti, nyní nemusí nutit k tomu, aby se do vlastního merche pustily.  Základem je vytvořit autentické logo, což ty moudřejší přenechají na odbornících a je to hodně znát.

Pozor na kopie!

V České republice je bohužel, velmi málo míst, kde se dá koupit ten originální merchandise.

Poněkud lepší situace je u českých kapel, protože si to snáze ohlídají a lze jej koupit snadno přímo na jejich webových stránkách. Pro merch zahraničních kapel je dobré vybírat kvalitního a lety prověřeného dodavatele. Velmi často jinak narazíte na neoriginální merch zejména z Polska, který náš trh doslova zaplavil.

Možnosti nákupu originálního merche

Na koncertech kupovat merch je často výrazně dražší a je tedy jen na Vás, jestli si koupíte stejné tričko tam, nebo za stejné peníze třeba dvě v kvalitním eshopu se 100% originální produkcí. V zahraničí jsou tradičně trochu napřed a mnoho umělců si nechají vyrábět své produkty sériově, nebo již mají i oděvní firmy, drogerie či obchody s nápoji.

Vyhledávat